kváskOVANIE SA STALO MOJOU VÁŠŇOU


Napĺňa ma šťastím a radosťou.

VITAJTE

JA SOM MONIKA

AKO SOM ZAČALA KVÁSKOVAŤ

Pred rokom 2020 som o kváskovaní nemala ani tušenia. Keď však prišla situácia, že sa mi v obchode viackrát neušiel chlieb pre rodinu, rozhodla som sa, že skúsim upiecť nejaký chlebík doma, veď aj naše babky a prababky voľakedy doma piekli chleby pre celú rodinu. V mrazničke som ešte našla jednu kocku droždia, tak som si na internete našla recept na jednoduchý chlieb a pustila som sa do pečenia. Výsledok bol perfektný, veľmi som sa potešila, ako sa mi chlebík podaril. Doma chlieb všetkým veľmi chutil, tak som sa rozhodla, že si začneme chlebík piecť doma. Pri nákupe potravín som chcela kúpiť droždie na domáce chlebíky, no droždie bolo beznádejne vypredané 🤦‍♀️.
No čo teraz?

V každej rodine je chlieb tou najzákladnejšou potravinou


Chlieb je Boží Dar

MÔJ PRVÝ KVÁSOK

Manželova krstná mama Mária, ktorá nám vždy na meniny a narodeniny darovala krásne voňavé kváskové chlebíky mi dlhší čas ponúkala, či nechcem začať kváskovať. Pravdupovediac sa mi moc do toho nechcelo. Keď som si čítala o pečení takéhoto chlebíka, vždy ma zarazil čas, koľko treba venovať upečeniu kváskového chlebíka.

Mária mi poslala trochu zo svojho kvásku, no a začalo sa vzdelávanie v oblasti kváskovania 🙂. Hodiny sme spolu telefonovali, posielala som jej fotky upečených pokusov a vypytovala som sa, kde robím chyby, keď som nebola spokojná s výsledkom. Poviem Vám, je to hotová alchýmia, ktorá ma začala tak veľmi baviť.

jeden deň neviem vydržať bez kváskového pečenia 🙂

To, že chlieb je Boží dar a treba si ho vážiť, som vedela už odmalička, keďže nás tak rodičia k tomu viedli. Naši predkovia vítali hostí chlebom a soľou. Dnes si v supermarketoch kúpime chleby a pečivo od výmyslu sveta. Ale upiecť si svoj vlastný chlebík, ktorý ešte horúci, voňavý, chrumkavý vytiahnete z rúry a počujete ako praská, to je neopísateľný pocit radosti. Pocit zadosťučinenia a radosti, že viete týmto vzácnym darom zasýtiť celú rodinu.


Kváskový chlebík sa stal v našej rodine veľmi vzácnym.

Stal sa Božskou mannou. Stal sa Láskou.

MONIKA

Ak máte chuť na pravý poctivý, s láskou upečený kváskový chlebík, ja Vám takýto chlebík s radosťou upečiem.
Viac o tom, ako tieto domáce kváskové dobroty dostať na Váš stôl, nájdete tu: Upečiem aj vám